Α1΄ ΤΑΞΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2005

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ

Υπεύθυνη δασκάλα: Κάπαρη Νίκη

Το πνεύμα των Χριστουγέννων ξύπνησε στην τάξη μας με το στολισμό του έλατου. Επιπλέον, όμως, τα παιδιά, έφεραν πράσινα κλαδιά δέντρων, τα στολίσαμε με καρύδια, αμύγδαλα και κουκουνάρια που τα ίδια χρωμάτισαν και έβαψαν και τα κρεμάσαμε στην πόρτα και τα παράθυρα της τάξης, σύμφωνα με τα έθιμα του τόπου μας.

Η συζήτηση και η γνωριμία με τις παραδόσεις και τις συνήθειες που αφορούν τα χριστούγεννα στη χώρα μας, μας οδήγησε να ζυμώσουμε με τα παιδιά και να ψήσουμε στη κουζίνα του σχολείου μας, πεντανόστιμα κουλουράκια λαδιού, σύμφωνα με μια παλιά συνταγή της Θράκης.

Προετοιμασία για το...ζύμωμα!!

Τα...Ψημένα!!!

Την τάξη μας επισκέφτηκε η συγγραφέας-ποιήτρια κ.Χατζηνικολάου, η οποία διάβασε έργα της στα παιδιά και κουβέντιασε μαζί τους. Εκείνα ανταποκρίθηκαν χαρίζοντάς της ένα δικό τους παραμυθοβιβλίο που έφτιαξαν με ζωγραφιές δικές τους, εμπνευσμένο από το διήγημά της "Ο χιονάνθρωπος και το σπουργίτι".

Η μαγεία των ημερών γινόταν πιο έντονη για τα παιδιά όταν γύρω από ένα αυτοσχέδιο τζάκι διαβάζαμε παραμύθια χριστουγεννιάτικα από διάφορα μέρη της Ελλάδας.

Το Α2΄ αποχαιρέτησε τα χριστούγεννα με τον πλέον παραδοσιακό τρόπο, τραγουδώντας τα κάλαντα με το τριγωνάκι του το κάθε παιδάκι, στις άλλες τάξεις του σχολείου και μοιράζοντας ευχές αγάπης.

Η ...περιπλάνησή μας!!!

Αρχική σελίδα | Οι τάξεις μας  | Επικοινωνία