29o Δημοτικό Σχολείο Αθηνών / Νίκος Γκάτσος
Προγράμματα // Πολιτιστικά // Συμμετοχή των Ε’ και ΣΤ’ τάξης στο πρόγραμμα «Παραμύθια που τραγουδούν, μουσικές που αφηγούνται»

Την Παρασκευή, 14-1-2011, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας παρακολουθήσαμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα. της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, "Από το μύθο στην παραμυθία" που επιμελήθηκε ο κ. Ξανθούλης.
Και να οι εντυπώσεις μας γράφουν οι μαθητές της ΣΤ' τάξης:

Ενθουσιασμένοι οι οργανωτές του προγράμματος μας προσκάλεσαν στο κτίριο της Λυρικής για να παρακολουθήσουμε τη γενική πρόβα της όπερας του Ροσίνι “Ο Κουρέας της Σεβίλλης”. Ανταποκριθήκαμε σ` αυτή την πρόσκληση και μια βροχερή Πέμπτη βρεθήκαμε να απολαμβάνουμε όπερα που δεν είχαμε ξαναδεί.